2022-08-16 Perskaitė 513

„Baltijos banga“ Nidoje: filmai, pokalbiai, animacijos mokyklėlė, knygos apie kino operatorių A. Kemežį pristatymas

„Baltijos banga“ Nidoje: filmai, pokalbiai, animacijos mokyklėlė, knygos apie kino operatorių A. Kemežį pristatymas

 

Rugpjūčio 19 d. Nidos bendruomenės namuose prasideda kasmetinis kino festivalis „Baltijos banga“. Jau 14 -tą kartą Lietuvos kinematografininkų sąjungos kartu su Nidos kultūros ir turizmo centru „Agila“ rengiamas festivalis pristatys geriausių lietuviškų ir kaimynų filmų panoramą, kvies į susitikimus su režisieriais.
Iš kitų šalyje vykstančių festivalių „Baltijos banga“ išsiskiria artimu neformaliu kūrėjų ir publikos bendravimu, o pastaraisiais metais – ir renginiais, skirtais šalies kino kultūrai ir jos tyrinėjimams. Tad tarp festivalio susitikimų -  pokalbis su knygos „Kino operatorius Audrius Kemežys: akimirksnis spalvoms suderinti“ autore režisiere Giedre Beinoriūte ir šviesaus atminimo menininko kolegomis. Pasak festivalio direktoriaus Arūno Stoškaus, būtent artimas ryšys leidžia geriau pažinti festivalio publiką, įsitikinti, kad ji atvira įvairioms temoms, kurias kelia geriausias mūsų kinas.

„Baltijos bangą“ šį ketvirtadienį pradės penkiems šiųmetiniams nacionalinio kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė“ nominuotas dokumentinis Lino Mikutos filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“ ir gerai žinomo montažo režisieriaus Ričardo Matačiaus trumpametražio vaidybinio filmo „Sekretas“ premjera. Abu šie „Baltijos bangos“ atidarymo seansai nemokami. „Siekiame kuo didesnės lietuviško kino sklaidos – tai vienas svarbiausių Lietuvos kinematografininkų sąjungos renginių tikslų. Tad kasmet dalis festivalio renginių atviri ir nemokami visiems neringiškiams ir kurorto svečiams. Šįmet tai – atidarymo renginiai, puikios G. Beinoriūtės parengtos knygos apie kino operatorių A. Kemežį ir visą Nepriklausomybėje subrendusią kino žmonių kartą pristatymas, kurio metu prisiminsime Audrių ir jo filmuotus filmus, kalbėsime, kaip svarbu prisiminti ir užfiksuoti nueinančio laiko akimirkas. Vienas populiariausių atvirų „Baltijos bangos“ renginių yra tradicinė Animacijos mokyklėlė, kurioje vaikų sukurtas filmas visada sulaukia ypatingo dėmesio. Neabejoju, kad bendras Ukrainos ir Lietuvos animacinių filmų seansas bus praturtinanti kultūrinė patirtis ir vaikams, ir suaugusiems“, - į festivalio renginius kviečia programos kuratorė, kino kritikė Rasa Paukštytė.
Pasak programos kuratorės, formuojant festivalio programą organizatoriams buvo svarbiausia, kad publika pajustų bendrą mūsų kino raidos kryptį, autorių skirtumus, sujungtų įvairias kino kūrėjų kartas. Šalia Lauryno Bareišos tikrovės tyrinėjimų „Piligrimuose“, sudėtingų Andriaus Blaževičiaus „Bėgikės“ klausimų apie tai, kur yra beribės meilės ribos - maestro Algimanto Puipos odė kino vizijoms „Sinefilija“, viduriniosios karto režisierių vaidybiniai filmai vaikams: Agnė Marcinkevičiūtė pristatys „Lobį“, o Inesa Kurklietytė  - Drugelio širdį“.


Daugumą šiųmetinės „Baltijos bangos“ vaidybinių ir dokumentinių filmų jungia visuomenės istorijos, kultūros raidos temos – „Šuolis“ (rež. Giedrė Žickytė, apdovanojimas „Sidabrinė gervė“ už geriausią metų dokumentinį filmą), „Sugrįžę iš Niujorko“ (rež. Ramunė Rakauskaitė), „Kernagis“ (rež. Andrius Lekavičius), „Metai prieš karą“ (rež. Dāvis Sīmanis, Latvija), „Operacija 02” (rež. Margus Paju, Estija) pasitelkia archyvus, tyrinėja asmenines dramas ir jų ryšį su istoriniais pasakojimais.


Festivalį rugpjūčio 23 d. pabaigs publikos susitikimas su režisieriumi Maratu Sargsyan ir jo ilgametražio vaidybinio filmo - alegorijos apie karą „Tvano nebus“ seansas. Šio įspūdingo debiuto, o Rusijos karo prieš Ukrainą fone – ir itin aktualaus filmo premjera įvyko tarptautiniame Venecijos kino festivalyje, programoje „Kritikų savaitė“ 2020 metais, tačiau dėl pandemijos Lietuvoje premjera buvo atidėta. Pagrindinį karo išvarginto pulkininko vaidmenį filme suvaidino Valentinas Masalskis.

Festivalį „Baltijos banga“ organizuoja Lietuvos kinematografininkų sąjunga

Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Festivalį finansuoja Lietuvos kino centras (LKC), Neringos savivaldybė, Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija AVAKA

Festivalio informacinis partneris Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT)

Partneriai: Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, žurnalas „Kinas“, Lietuvių filmų centras (www.lfc.lt), Neringos meno mokykla, Viešbutis-restoranas „Nerija“, „Švyturys“ nealkoholinis, Bilietai.ltVisa festivalio programa www.baltijosbanga.lt

Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba https://www.ltkt.lt  


Festivalio organizatorius:

Lietuvos Kinematografininkų sąjunga
Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras

Organizacijos veiklą finansuoja:

Lietuvos kultūros taryba

Festivalį finansuoja:

Neringos savivaldybė
Lietuvos kino centras (LKC)

Festivalio
informacinis partneris:

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT)

Partneriai:

Neringos meno mokykla
Skonis ir kvapas
Rokiškio sūris
Vasaros knygynas
Žurnalas Kinas
Lietuvių filmų centras
Viešbutis-restoranas
Švyturys nealkoholinis
Bilietai.lt

Please publish modules in offcanvas position.