2022-07-29 Perskaitė 741

Kasmetinis kino festivalis „Baltijos banga“ šįmet Nidoje vyks 14-tą kartą

Kasmetinis kino festivalis „Baltijos banga“ šįmet Nidoje vyks 14-tą kartą
Kino festivalio „Baltijos banga“ organizatoriai – Lietuvos kinematografininkų sąjunga dalyvaujant ir Nidos turizmo ir informacijos centrui „Agila“. Pasak festivalio organizatorių, tai - unikali galimybė Neringos gyventojams, kurorto svečiams pamatyti naujausių lietuviškų filmų panoramą, susipažinti su kaimynų kuriamais filmais.

„Formuojant festivalio programą mums buvo svarbu, kad publika pajustų bendrą mūsų kino raidos kryptį, kontekstą. Nepaliauju kartoti, kad lietuviškas kinas įvairus ir įdomus, tad ir „Baltijos bangos“ žiūrovus supažindiname su plačiu temų spektru, skirtingais autorių braižais, atsirandančiu kino rūšių ir žanrų margumynu. Štai, pavyzdžiui, dar pernai neturėjome, ką atsakyti publikai, klausiančiai, ką lietuviško galima pamatyti su visa šeima? Kur filmai ne tik suaugusiems, bet ir vaikams? O šįmet kviesime net į du vaidybinius ilgametražius filmus vaikams ir ne tik vaikams, Agnės Marcinkevičiūtės „Lobį“ (jis tęsia nuotykių, „žebriūniško“ kino vaikams tradiciją) ir Inesos Kurklietytės „Drugelio širdį“, kalbantį aktualiomis „kito“, „kitokio“ žmogaus priėmimo temomis. Pastarojo tarptautinė sklaida (o tai yra sėkmės liudijimas) nustebino, man atrodo, net didžiausius lietuviškų vaikiškų filmų skeptikus - „Drugelio širdį“ jau antrus metus nepaliauja kviesti tarptautinių festivalių vaikams organizatoriai,“ – apie festivalį pasakoja programos koordinatorė kino kritikė Rasa Paukštytė.

„Baltijos banga“ kasmet mezga ypatingai artimą kino žmonių ir festivalio organizatorių ryšį su publika; susitikimai ir pokalbiai su filmų kūrėjais – viena svarbiausių jo dalių, prasitęsianti ir už peržiūrų salės durų, Nidos gatvėse, kavinėse, net pajūryje. Būtent artimas bendravimas su žmonėmis, pasak festivalio direktoriaus Arūno Stoškaus, leidžia geriau pažinti festivalio publiką, pajusti, kas ją domina, dešimtis kartų įsitikinti, kad publika atvira sudėtingoms temoms.

Festivalis prasidės rugpjūčio 19 d., atidarymo filmas - daug komplimentų sulaukęs, penkiems šiųmetiniams nacionalinio kino apdovanojimams „Sidabrinė gervė“ nominuotas dokumentinis Lino Mikutos filmas „Mončys. Žemaitis iš Paryžiaus“. „Įtraukiantis, emocionalus, patrauklus įvairia filmavimo geografija pasakojimas apie garsų išeivijos skulptorių yra jaudinanti, bet ne didaktiška ir visai nesentimentali istorija apie tapatybę, šaknis. Ne vieną kartą žiūrėjau šį filmą; kaskart stebiuosi, kaip puikiai veikia autorių pasirinktos tradicinės pasakojimo priemonės, kaip svarbu kine emocijos, intelektas, žmogiškumas, ir sukuriantys tikrąjį filmo grožį“, - vieną iš atidarymo filmų pristato R. Paukštytė. Kiti atidarymo vakaro seansai – Ričardo Matačiaus trumpametražio filmo „Sekretas“ premjera ir Algimanto Puipos „Sinefilija“, kuriuos vienija ekscentriški keistuoliai, nusikaltėliai, marginalai (R. Matačius yra „Sinefilijos“ montažo režisierius).

Festivalį rugpjūčio 23 d. pabaigs naujo ilgametražio vaidybinio Marat Sargsyan filmo „Tvano nebus“ seansas. Filmo autoriai pasaulinę premjerą šventė tarptautiniame Venecijos kino festivalyje, programoje „Kritikų savaitė“ dar 2020 metais, tačiau dėl pandemijos premjera Lietuvoje buvo atidėta. Ukrainos karo už savo žemę ir nepriklausomybę dienomis M. Sargsyan alegorija apie karo kasdienybę, inerciją, įtaką žmogaus dvasiai atrodo ypač aktuali. Pagrindinį karo išvarginto pulkininko vaidmenį filme suvaidino Valentinas Masalskis.

„Baltijos bangoje“ įvyks filmų „Piligrimai“ (rež. Laurynas Bareiša, apdovanojimas „Sidabrinė gervė“ už geriausią metų filmą), „Bėgikė“ (rež. Andrius Blaževičius, apdovanojimas „Sidabrinė gervė“ pagrindinio vaidmens atlikėjai aktorei Žygimantei Elenai Jakštaitei), „Šuolis“ (rež. Giedrė Žickytė, apdovanojimas „Sidabrinė gervė“ už geriausią metų dokumentinį filmą), „Metai prieš karą“ (rež. Dāvis Sīmanis), „Operacija 02” (rež. Margus Paju), „Sugrįžę iš Niujorko“ (rež. Ramunė Rakauskaitė), „Kernagis“ (rež. Andrius Lekavičius) seansai.

Tarp festivalio renginių – šįmet ypatinga dovana Lietuvos kino žmonėms tapusios Giedrės Beinoriūtės knygos „Akimirksnis spalvoms suderinti: kino operatorius Audrius Kemežys“ („Monoklis“, 2022) pristatymas, kuriame prisiminimais apie menininką dalinsis jo kolegos, knygos autorė.

Festivalio organizatorius:

Lietuvos Kinematografininkų sąjunga
Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras

Organizacijos veiklą finansuoja:

Lietuvos kultūros taryba

Festivalį finansuoja:

Neringos savivaldybė
Lietuvos kino centras (LKC)

Festivalio
informacinis partneris:

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT)

Partneriai:

Neringos meno mokykla
Skonis ir kvapas
Rokiškio sūris
Vasaros knygynas
Žurnalas Kinas
Lietuvių filmų centras
Viešbutis-restoranas
Švyturys nealkoholinis
Bilietai.lt

Please publish modules in offcanvas position.