2019-08-21 Perskaitė 503

8 ½ portreto: Mark Soosaar

8 ½ portreto: Mark Soosaar
Rugpjūčio 23 dieną Lietuvos kino teatruose pasirodys naujausias Audriaus Stonio bei Kristines Briedes filmas „Laiko tiltai”, pasakojantis apie Baltijos šalių dokumentalistų kūrybą, praeinantį, bet kino juostose išsaugotą laiką. Vienas iš aštuonių filmo herojų – estų režisierius Mark Soosaar.

Mark Soosaar yra jauniausias iš estų “aukso amžiaus” klasikų, o taip pat vienintelis, kuris mokėsi SSRS kino mokykloje, Sąjunginiame kinematografijos institute (VGIK). Nors M. Soosaar neaukštino savo mokyklos, svarbiausia jam buvo galimybė pamatyti pasaulinę kino klasiką dideliame ekrane. Būtent ten, Maskvoje, M. Soosaar pamatė legendinį Robert Flaherty filmą „Žmogus iš Arano” (“Man of Aran” 1934), kuris padarė didelę įtaką jo kūrybai.

Tik įgyjęs kino operatoriaus išsilavinimą, Mark Soosaar suskubo daryti filmą, kuris tapo tarsi jo paties „Žmogus iš Arano” versija. Jis ėmėsi filmuoti žmones, gyvenančius nedidelėje Kihnu saloje, esančioje vos 40 kilometrų nuo jo namų. Dėl šios salos tradicijų bei kultūros unikalumo, 2003 metais ji buvo įtraukta į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą.

„Moterys iš Kihnu” („Kihnu naine“, 1973) – ko gero, garsiausias režisieriaus filmas, o kartu ir antropologinis tyrimas, kuris fiksuoja Kihnu salos gyventojų dainas, ritualus ir jų unikalią kasdienybę. Filmas iš karto susilaukė didžiulės sėkmės ir sužavėjo ne tik Sovietų sąjungos žiūrovus, bet ir pasaulinius dokumentikos kūrėjus

Režisierius Mark Soosaar, kadras iš „Moterys iš Kinhu” filmavimo (1973). Nuotraukos autorius: Vallo Kepp

Taip prasidėjo Mark Soosaar visą gyvenimą trunkanti meilė Kihnu salai, bei gimė jo unikalus stilius – pastatytų, suvaidintų scenų panaudojimas dokumentikoje. Toks metodas dokumentiniame kine dažnai vertinamas gan kritiškai, tačiau Mark Soosaar teigia, jog “tai yra pseudo problema.”
„Svarbiausia yra filmo žinutė ir tai, ką autorius nori pasakyti tam tikru momentu. Iš laiko perspektyvos, galbūt svarbu ir tai, ar filmo tiesa reflektuoja to laiko emocijas ir atmosferą.” – sako estų režisierius.

Ištrauka iš filmo „Laiko tiltai”, kartu su ištrauka iš Mark Soosaar filmo „Moterys iš Kihnu” („Kihnu naine“, 1973):

Savo kūryba Mark Soosaar įrodė, jog yra vienas iš unikaliausių Estijos dokumentikos režisierių, kuris nebijo provokuoti, jei tai būtina jo idėjoms realizuoti. Geriausiai žinoma kūrėjo provokacija – filmas „Lasnamäe” (1985), kuris buvo sukurtas prieš pat Perestroikos pradžią.
Šiame filme rodomi Lasnamäe, gyvenamojo rajono Taline, vaizdai, o kartu girdimas atviras režisieriaus pokalbis su miesto architekte. Kreipdamas architektės kalbą reikiama linkme, režisierius atskleidžia dvilypę ir kontraversišką sovietinio režimo prigimtį.
Anksti atėjęs režisieriaus tarptautinis pripažinimas padėjo jam sovietinės Estijos laikais gauti leidimus kurti filmus Švedijoje, Prancūzijoje, Maroke; kas buvo sunkiai įsivaizduojama eiliniam to meto dokumentikos kūrėjui.
Tačiau pats režisierius to visai nesureikšmino: „Svarbu, kad mūsų darbai, tai ką darome savo gyvenimuose, darytų pasaulį geresnį – bent šiek tiek. Kad pastūmėtų žmones link mažiau žiaurumo, ar daugiau supratingumo savo aplinkiniams.”

Daugiau nei 40 metų karjera, ilgametis taikstymasis prie Sovietų biurokratijos nesustabdė režisieriaus gyvybingumo ir neišsemiamo noro kurti filmus. Mark Soosaar vis dar lankosi Kihnu saloje, kartu su kamera, keliaudamas iš Manija salos (vadinamos mažąja Kihnu salos seserimi), kur gyveno pastaruosius 10 metų.

„Laiko tiltai“ – bendras Baltijos šalių projektas, kurį prodiusavo Arūnas Matelis, Algimantė Matelienė („Studio Nominum“, Lietuva), Uldis Cekulis („VFS Films“, Latvija) ir Riho Vastrik („Vesilind“, Estija) bei parėmė Lietuvos kino centras, Latvijos nacionalinis kino centras, Estijos kino institutas, prestižiniai Europos kino fondai „Eurimage“ ir „Media“, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Latvijos ir Estijos nacionalinės televizijos.

Šis pranešimas yra Studio Nominum informacinės serijos “8 ½ portreto” dalis. Mark Soosaar – antrasis iš aštuonių režisierių-herojų filme „Laiko tiltai”. Filmas „Laiko tiltai” kino teatruose pasirodys Rugpjūčio 23 dieną.

Festivalio organizatorius:

Lietuvos Kinematografininkų sąjunga
Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras

Organizacijos veiklą finansuoja:

Lietuvos kultūros taryba

Festivalį finansuoja:

Neringos savivaldybė
Lietuvos kino centras (LKC)
Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacija

Festivalio
kino platforma:

Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija (LRT)

Partneriai:

Neringos meno mokykla
Skonis ir kvapas
Rokiškio sūris
Vasaros knygynas
Žurnalas Kinas
Lietuvių filmų centras
Viešbutis-restoranas
Švyturys nealkoholinis
Bilietai.lt

Please publish modules in offcanvas position.